Olga Tokarczuk

Pozorni pripovedovalec

prevod: Jana Unuk

25,00 

zbirka: Labirinti

zvrst: esejistika

avtor_ica: Olga Tokarczuk

prevajalec_ka: Jana Unuk

kategorija: knjige

Okrog literature se vrtijo vsi v knjigo vključeni eseji, tudi tista, ki sta posvečena problematiki živali in filma. Vsi koncepti, s katerimi se ukvarja Pozorni pripovedovalec, so podani skozi osebno izkušnjo pisateljice in bralke, prejemnice Nobelove nagrade za literaturo.

O knjigi

Poljsko pisateljico Olgo Tokarczuk slovenski bralci že dobro poznajo kot romanopisko, saj je v slovenščino prevedenih šest od njenih desetih romanov in zbirka novel Bizarne zgodbe (2018). Pozorni pripovedovalec je prva avtoričina knjiga po prejemu Nobelove nagrade za književnost za leto 2018. Okrog literature se vrtijo vsi v knjigo vključeni eseji, tudi tista, ki sta posvečena problematiki živali in filma. Vsi koncepti, s katerimi se ukvarja Pozorni pripovedovalec, so podani skozi osebno izkušnjo pisateljice in bralke – in sicer ob tako raznovrstnih tematskih sklopih, kot so na primer vprašanje narativnega procesa in njegove a-logičnosti, odnos do živali, kot se kaže v književnosti, etika branja, psihologija ustvarjanja. Knjigo zaključuje nobelovsko predavanje, v katerem je v ospredju pojem pripovedovalca. Olga Tokarczuk sicer razmišlja tudi o ontološkem statusu in možnih pojavnih oblikah literature prihodnosti. Ne nazadnje o tem, kako utreti pot v novo, kako iznajti obliko književnosti, primerno za fluidno sedanjost, in morda celo uzreti ali vsaj zaslutiti znamenja, ki napovedujejo književnost za nam še neznano prihodnost, vse to v razmerah, ko se zdi, da zanimanje za branje v njegovi klasični obliki drastično upada: »Ali je mogoča takšna zgodba, ki bi izstopila iz nekomunikativne ječe lastnega ‘jaza’, razkrila večje območje resničnosti in pokazala vzajemne povezave? Ki bi se znala distancirati od shojenega, očitnega in banalnega centra ‘splošno veljavnih mnenj’ in bi zmogla na zadeve pogledati eks-centrično, iz položaja zunaj centra?«

O avtorju_ici

Pisateljica, esejistka in scenaristka Olga Tokarczuk (1962) se je poklicno posvetila pisanju kmalu po diplomi iz klinične psihologije na Varšavski univerzi in po tistem, ko je nekaj časa delala kot psihoterapevtka. Vodila je lastno založbo Ruta in delavnice kreativnega pisanja na krakovski Jagelonski univerzi ter na Opolski univerzi, je med pobudniki vroclavskega Mednarodnega festivala kratke zgodbe. Je avtorica devetih romanov: Potovanje ljudi knjige (1993), E. E. (1995), Pravek in drugi časi (1996), Dnevna hiša, nočna hiša (1998), Zadnje zgodbe (2004), Ana In v grobnicah sveta (2006), Beguni (2007), Pelji svoj plug čez kosti mrtvih (2009) in Jakobove bukve (2014), novelističnih zbirk Omara (1998), Igra na veliko bobnih (2002) in Bizarne zgodbe (2018), objavila je tudi esejistični deli Punčka in biser (2001), ki je esejistična interpretacija romana Punčka Bolesława Prusa, in Trenutek medveda (2012) ter slikanico Izgubljena duša (2017).