Slepa pega
prevod: Sara Virk
19,00 €
avtor_ica: Javier Cercas
prevajalec_ka: Sara Virk
zbirka: Labirinti
Leto: 2024
zvrst: esejistika
obseg: 136
kategorija: knjige
Eseji o romanih, ki v literarni svet prinašajo odprtost, raznovrstnost in večglasnost, s tem pa so tudi potencialno najmočnejše orožje proti totalitarističnim tendencam.
Knjiga izide 14. 10. 2024.
O knjigi
Javier Cercas (Ibahernando, 1962) je priznan španski pisatelj in esejist ter profesor španske književnosti na univerzi v Gironi. Objavil je dvanajst romanov, izmed katerih lahko tri že beremo v slovenščini: njegov prvenec Motiv (1989; slovenski prevod 2017) ter odmevna dokumentarna romana Vojaki Salamine (2001; 2013) in Slepar (2014; 2022), ki sta zaradi svoje aktualnosti tudi pri nas dosegla precejšen uspeh. Je avtor dveh esejističnih knjig, treh zvrstnih hibridov, sedmih leposlovnih prevodov iz katalonščine v španščino ter številnih kolumn za časopis El País. Njegova dela so bila prevedena v več kot trideset jezikov. Cercas je dobitnik kopice domačih in mednarodnih nagrad, dvakrat tudi za svoj celotni opus: v Italiji Premio Internazionale del Salone del Libro di Torino in v Franciji Prix Ulysse.
Slepa pega (El punto ciego, 2016) je pisateljevo drugo esejistično delo, v katerem se scela posveča razmišljanju o romanih »slepe pege«, torej tisti liniji romanov, ki je svoje svetovljanske korenine pognala neposredno iz Cervantesovega Don Kihota in ki v literarni (pa tudi zunanji) svet vedno znova prinaša odprtost, raznovrstnost in večglasnost. Roman »slepe pege« zato ni samo estetsko spoznavni fenomen, temveč tudi potencialno najmočnejše orožje proti totalitarističnim tendencam v politiki in drugod. To navsezadnje velja za Cercasovo lastno romaneskno pisavo.
Knjiga je nastala na podlagi avtorjevih predavanj na prestižni Univerzi v Oxfordu, kjer je spomladi leta 2015 nastopil Weidenfeldovo gostujočo profesuro za evropsko primerjalno književnost. Poleg Cercasa so se kot gostujoči profesorji zvrstili George Steiner, Amos Oz, Umberto Eco, Marios Vargas Llosa, Bernhard Schlink, Ali Smith, Elif Shafak, Durs Grünbein ter druga zveneča imena iz sveta literature.