Marko Juvan

Hibridni žanri. Študije o križancih izkustva, mišljenja in literature

izid: 2017

zbirka: Novi pristopi

zvrst: esejistika

avtor_ica: Marko Juvan

kategorija: knjige

Hibridnost je koncept, ki ga je Bahtin v svoji teoriji romana iz naravoslovne teorije vrst ter jezikoslovja prenesel v literarno poetiko in teorijo kulture.

O knjigi

Hibridnost je koncept, ki ga je Bahtin v svoji teoriji romana iz naravoslovne teorije vrst ter jezikoslovja prenesel v literarno poetiko in teorijo kulture. Marko Juvan, literarni teoretik z ZRC SAZU v Ljubljani in profesor na ljubljanski Filozofski fakulteti, se v Hibridnih žanrih, svoji šesti knjigi v Novih pristopih, posveča zgledom novoveškega evropskega pisanja, v katerem se križajo logike literature, mišljenja in izkustva.

Metapoezija, esej in avtobiografija so pomembne hibridne zvrsti, v katerih se singularnost literature interdiskurzivno preplete z govoricami mišljenja in zvrstmi neliterarnega beleženja izkustva. Hibridni so tudi postopki, s katerimi književnost kot nadzvrst ustvarja vtis, kot da presega mišljenje samo. Za sklep Juvan na ozadju boja literarne vede za obstanek analizira žanrsko teorijo z vidika zgodovine hibridiziranja konceptov naravoslovnih in humanističnih znanosti. Rdeča nit avtorjevih razlag je v metamorfozah sistemov vednosti ter spremembah družbenega položaja literarnega polja in vrednosti ustvarjalnega dela od 18. stoletja naprej.

O avtorju_ici

Marko Juvan (1960, Ljubljana), znanstveni svetnik in predstojnik Inštituta za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU ter redni profesor slovenske književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Trenutno se ukvarja z literarnim diskurzom, medbesedilnostjo, razmerjem med slovensko književnostjo in svetovnim literarnim sistemom, z vlogo kulturnega nacionalizma v obdobju romantike in s prostorsko literarno vedo. Je član uredništev Primerjalne književnosti, CLCWeb, Context in Slavica litteraria. Soureja zbirko Studia litteraria. 2002–06 je bil predsednik Slovenskega društva za primerjalno književnost, 2007–11 v Izvršnem odboru REELC/ENCLS, od 2008 v Komiteju za literarno teorijo ICLA/AILC. V zadnjih petih letih je mdr. objavil tri samostojne knjige: Literary Studies in Reconstruction: An Introduction to Literature (Frankfurt/M. etc.: Peter Lang, 2011), History and Poetics of Intertextuality (West Lafayette, IN: Purdue University Press, 2008), Literarna veda v rekonstrukciji (Ljubljana: LUD Literatura, 2006; srbski prevod 2011). Z Darkom Dolinarjem je uredil zbornik Primerjalna književnost v dvajsetem stoletju in Anton Ocvirk (Ljubljana: Založba ZRC, 2008).