Izbrisana poezija je zabaven eksperimentalni postopek, s katerim iz že napisane pesmi nastane poljubno število novih. Zapisana pesem (oz. katerikoli tekst) ni samo arbitrarni približek ustvarjalnega impulza, z omejenimi in linearnimi možnostmi ujet v pojavnost – ki je glede na idejo (oz. idealni tekst) nujno sekundarna –, temveč je s svojo pojavnostjo dobila tudi materialnost, na katero z nadaljnjimi obdelavami opozarjajo eksperimenti, kot je tudi izbrisana poezija. Pri teh eksperimentih gre za to, da je prav materialnost danega teksta vzeta za izhodišče novega in drugačnega ustvarjanja. (več →)
Izbrisana poezija ima predhodnico že v fragmentih antične poezije (denimo Sapfo), do nas je pa prišla tudi s pomočjo eksperimentov francoske skupine Oulipo in različnih avtorskih (ponarejenih) izbrisov, kot so denimo nekateri teksti Ezre Pounda, v zadnjem času pa seveda kot priljubljena vaja na delavnicah kreativnega pisanja. Izbrisana poezija v zadnjem času doživela svoj skrajni razvoj s poetikami, kot je denimo flarf (ki lahko vzame kot izhodiščni tekst za ustvarjanje poezije kar internet kot celoto) ali v formalističnih eksperimentih avtorjev, kot je denimo Kenneth Goldsmith (ki je, v povezavi s prejšnjim primerom, tudi avtor projekta, v katerem je natisnil celoten internet). Kljub temu pa verjetno ne preseneča, da so zgodnji izbrisi poezije temeljili prav na klasikih, kot sta Milton ali Shakespeare in kar je v nekem smislu nedvomno tudi Tomaž Šalamun.
Kaj se torej skriva pod valujočimi plastmi Šalamunovega pesniškega jezika? Vsaka pesem vsebuje že nešteto novih, ki jih je treba samo izbrskati. Natančneje, izbrisati. Tako nastali teksti lahko razkrijejo povsem nove pomene in interpretacije, podčrtajo že obstoječe ali pa v bolj radikalni subverzivni gesti razkrijejo prav tiste pomene, ki jih izhodiščni tekst v svoji materialnosti oz. avtorski nameri negira.
Vsaka izbrisana pesem je, ne nazadnje, poklon poeziji Tomaža Šalamuna in njeni izjemni sposobnosti za generiranje nemirne pomenske mreže. Vsaka pesem – Šalamunova ali izbrisna – je zgolj eden izmed njenih možnih nihajev.
Spodaj je seznam pesmi Tomaža Šalamuna, ki so izšle v zbirkah Letni čas (LUD Literatura, 2010) in Ta, ki dviga tačko, spi (LUD Literatura, 2015), vključno s podatkom, kolikokrat je bila posamezna pesem že uporabljena za izbris (seznam posameznih izbrisov se izpiše s klikom).
Pesem za izbris izbereš s klikom na njen naslov. Izbereš lahko katerokoli. Število izbrisov posamezne pesmi ni omejeno. Vsak izbris je povsem nova pesem, ne glede na to, ali izbrišeš zgolj eno besedo ali pa pustiš samo eno nedotaknjeno. Posamezne besede izbrišeš s klikom, tako da za njimi ostane prazen siv prostor. Če si premisliš, lahko s ponovnim klikom izbrisano besedo spet prikažeš. Izbrišeš lahko tudi besede iz naslova.
Ko si z novo pesmijo zadovoljen, se podpišeš in jo shraniš.
Ponoviš vajo.
Iz zbirk Letni čas (LUD Literatura, 2010) in Ta, ki dviga tačko, spi (LUD Literatura, 2015); © Metka Krašovec