Literatura 317-318
Devetemu zvezku letošnjega letnika revije Literatura (november-december, št. 317-318), je uspelo podreti rekord v obsegu, saj je presegel 300 strani, česar si sicer nismo želeli, težko pa je predvideti. Dolžino, po novem, poveča uvodno kazalo, tokrat pa tudi letno kazalo, ki sledi na koncu. Naj spomnimo, da smo z letošnjim letnikom spremenili podobo revije, ki jo je uspešno prenovila Anja Cimerman. Mineva torej še eno literaturino leto, ki se ga bomo spominjali po:
Pesmih, ki jih tokrat pišejo tretjeušesni Primož Čučnik, šibkomočni Jure Jakob in tihoglasni David Bandelj.
Prozi, ki so jo v tem primeru napisale Suzana Tratnik, Jedrt Lapuh Maležič in Tina Vrščaj.
Intervjujih; v tokratnem se vračamo v gledališče, saj gostimo dramaturga in teoretika, (od nedavna) tudi profesorja Tomaža Toporišiča, z njim pa se je pogovarjala Ana Perne.
Novem antologijskem ciklu Antologija svetlobe, kjer se nam tokrat fragmentarno in mnogostransko predstavlja Davorin Lenko.
Tematskih blokih; tokratni prinaša odmeve na usmrtitev ameriškega abolicionista Johna Browna v literaturi njegovega časa (XIX st.). Redko se zgodi, da ima neka »politična« smrt takšen odmev v družbi in literaturi, kot je bilo to v primeru tega borca za osvoboditev sužnjev, o čigar osebi so pisali (ali se jih je v literaturi dotaknil) mnogi pisci tedanjega časa, naj naštejemo samo tukaj predstavljene: Hugo, Thoreau, Norwid, Melville in Whitman. Kratek blok sta pripravila Katja Utroša, ki je prispevala tudi uvodno besedilo, in Tomaž Grušovnik.
Prevodih, ki jih je pripravila Tanja Petrič in nam prvič pri nas ponujajo v branje pesmi in odlomke iz avtobiografije kultnega vzhodnonemškega pesnika, pisatelja in kantavtorja Wolfa Biermanna. Tanja Petrič je pripisala tudi obširno in poznavalsko spremno besedo.
Kritikah, ki jih tokrat pišejo: Maja Šučur o Sebastijanu Preglju, Martina Potisk o Milanu Jesihu, Mojca Pišek o Juriju Hudolinu, Diana Pungeršič o Petri Koršič, Karmen Jordan o Ani Schnabl, Veronika Šoster o Janiju Kovačiču, Tadej Meserko o Renati Salecl in Iztok Sitar o Spaghetti Brothers Trilla in Mandrafine.
Strip Stopinjah Damijana Stepančiča, ki nastajajo po knjigah iz kratkoprozne zbirke Stopinje. Tokrat v navezavi na Italijanske salonarje pravkar izdane knjige poljske avtorice Magdalene Tulli.
Literatura je kot naročena za to, da je ne pozabite.
Zato si naročite prihodnji letnik 2018 na ludliteratura@yahoo.com.
|